С-реактивний білок (CRP)
С-реактивний білок (СРБ, CRP) - білок крові, який є дуже чутливим, але неспецифічним маркером запального процесу в організмі. Висока чутливість означає, що концентрація СРБ швидко зростає при наявності запального процесу в гострій фазі і це фіксується методами лабораторної діагностики. Відсутність специфічності значить, що за допомогою аналізу крові на С-реактивний білок не можна визначити уражений орган.
С-реактивний білок бере участь в активації системи комплементу, яка є компонентом імунітету (як вродженого, так і набутого). За його вироблення відповідальна печінка, яка збільшує його синтез під впливом протизапальних цитокінів вже через 6 годин після старту запального процесу. Через 1-2 доби концентрація СРБ в крові може збільшитися в 10-100 разів. Максимальні рівні С-реактивного білку спостерігаються при бактеріальних інфекціях. СРБ сприяє розвитку атеросклерозу, а тому його підвищення показове при діагностиці цього захворювання.
С-реактивний білок є більш чутливим маркером запалення, ніж швидкість осідання еритроцитів - його концентрація встигає зрости і повернутися до норми до появи перших змін у ШОЕ. Підвищення СРБ може бути передвісником перших ознак хвороб, супроводжуваних запальним процесом: лихоманки і больових відчуттів.
Рівень С-реактивного білка може контролюватися хірургами в післяопераційний період. Якщо ускладнень (наприклад, приєднання інфекції) немає, той досягає максимуму на третій день після проведення втручання, а протягом тижня опускається до нормальних показників.
Рівень С-реактивного білка достовірно вказує на факт запального процесу або пошкодження тканин організму, але не дозволяє поставити точний діагноз. З цієї причини даний аналіз є частиною діагностичних заходів і не призначається самостійно.
Покази до призначення
Дослідження може призначатися ревматологом, хірургом, кардіологом, гастроентерологом, гематологом, терапевтом та іншими фахівцями. Показом може виступати:
- діагностика ревматоїдного артриту;
- необхідність діагностики запальних процесів, визначення їх активності і оцінки ефективності лікування;
- діагностика прихованих інфекцій;
- диференційна діагностика хвороби Крона і неспецифічного виразкового коліту (у першому випадку рівень СРБ високий, у другому - низький);
- спостереження за пацієнтами після проведення операції;
- пересадка органів.
Значення результатів
Нормою є негативний аналіз на С-реактивний білок, при якому концентрація СРБ становить менше 6 МО/мл. Позитивний аналіз, при якому концентрація білка в крові становить понад 6 МО/мл, вказує на одне з можливих захворювань:
- ревматоїдний артрит;
- системний васкуліт;
- анкілозуючий спондилоартрит;
- вірусну (рівень СРБ не настільки високий) або бактеріальну інфекцію (рівень СРБ значно вищий);
- пошкодження тканин внаслідок травм, операцій або некрозу;
- злоякісні пухлини;
- мієломну хворобу;
- сепсис;
- туберкульоз.
Незначне підвищення рівня С-реактивного білка можливе при артеріальній гіпертензії, цукровому діабеті, атеросклерозі, ожирінні. Підвищена концентрація СРБ може бути викликана вагітністю, фізичними навантаженнями або прийомом гормональних препаратів.